Akcinė bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ kiekvienų metų pavasarį ir rudenį vykdo pavojingų atliekų surinkimą iš Panevėžio miesto bei Pasvalio rajono gyventojų. Šie metai netapo išimtimi – visą gegužės mėnesį gyventojams buvo sudaryta galimybė saugiai ir nemokamai pristatyti namuose besikaupiančias pavojingas atliekas į tam skirtas lengvai privažiuojamas aikšteles.
Pavojingų atliekų savybės ir žala sveikatai
Pavojingomis atliekomis specialistai laiko namų buityje besikaupiančias medžiagas, kurių netinkamas tvarkymas gali sutrikdyti sveikatą, padaryti žalą aplinkai ir visai ekosistemai. Pavojingomis atliekomis svarbu atsikratyti tinkamai – nemaišant jų su bendru atliekų srautu. Patekusios į aplinką tokios atliekos gali prasiskverbti į dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis ir tokiu būdu daryti žalą ne tik mums, bet ir ateities kartoms.
Pavojingų atliekų kategorijai yra priskiriamos atliekos, turinčios šias savybes: labai degios medžiagos, sprogstamosios medžiagos ir preparatai, kenksmingos, toksiškos, dirginančios, kancerogeninės, ėdžios medžiagos. Tokios atliekos dažniausiai yra: asbestinis šiferis, galvaniniai elementai, akumuliatoriai, dienos šviesos lempos, tepalo bei oro filtrai, naudotos alyvos ir kitos naftos produktų atliekos, dažais, lakais bei klijais užterštos pakuotės, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užterštos pakuotės, gyvsidabrio, elektros ir elektroninės įrangos ir kt. atliekos.
Netinkamai išmestos baterijos – didžiulė žala gyviems organizmams. Irdamos baterijos į aplinką išskiria toksines medžiagas ir sunkiuosius metalus, kurie sukelia pavojų ir nusėda dirvožemyje bei gruntiniuose vandenyse. Ypatingai pavojingos medžiagos baterijose yra jose esantys sunkieji metalai – švinas, gyvsidabris, kadmis. Šios medžiagos patekusios į aplinką tampa įvairių sunkių susirgimų priežastimi. Gyvsidabrio turinčios atliekos (dienos šviesos lempos, baterijos, pesticidai ir kt.) yra pavojingos visiems gyviems organizmams. Didžiausią pavojų sveikatai kelia įkvėpti gyvsidabrio garai, kurie per plaučius patenka į kraują, nusėda žmogaus organuose bei ilgainiui sukelia įvairius susirgimus ir negalavimus. Specialistai pastebi, kad gyventojai vis dar nežino, kaip tinkamai tvarkyti panaudotus naftos produktus. Netinkamai tvarkomos panaudotos tepalų atliekos gali sukelti daugybę aplinkosaugos problemų. Išpiltas vienas litras alyvos dirvožemyje gali užteršti milijoną litrų vandens ir padengti plėvele apie 1 ha vandens paviršiaus.
Išaugo pavojingų atliekų surinkimo mastai
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ gegužės 2-25 dienomis Panevėžyje ir Pasvalio rajone vykdė pavojingų atliekų surinkimą iš gyventojų. Bendrovės specialistų komanda pastebi, kad per šių metų gegužės mėnesį surinkti pavojingų atliekų kiekiai išaugo lyginant su praėjusiais metais.
Pasak bendrovės Atliekų tvarkymo skyriaus vadovės Juditos Vingilytės, „Lyginant šiais metais vykusį pavojingų atliekų surinkimą su praėjusiais metais vykusiu surinkimu, yra matomi akivaizdūs skirtumai. Įvertinę surinktus atliekų kiekius, darome prielaidą, kad Panevėžio miesto ir Pasvalio rajono gyventojai kasmet vis atsakingiau rūšiuoja atliekas ir išsiugdė teigiamą įprotį pavojingomis atliekomis atsikratyti tinkamai, jas pristatant į specialias tokių atliekų surinkimo aikšteles, arba du kartus per metus vykstančio pavojingų atliekų surinkimo metu, kuris vykdomas apvažiavimo būdu. Pastebime, kad 2022 m. vykdyto pavojingų atliekų surinkimo metu Panevėžyje buvo surinkta 0,093 tonos pavojingų atliekų, o šiais metais – 0,195 t. Tuo tarpu Pasvalio rajone buvo surinkta tik 0,334 t. atliekų, o šiais metais net 2,616 t. atliekų, iš kurių didžiąją daugumą sudarė statybinės medžiagos, turinčios asbesto“ – įžvalgomis dalijosi bendrovės Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė J. Vingilytė.
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ specialistų komanda gyventojams nori priminti, kad pavojingų atliekų turintys gyventojai bendrovės organizuojamų apvažiavimų metu gali pristatyti tik nedidelius kiekius asbesto turinčių pavojingų atliekų. Gyventojai norintys saugiai utilizuoti didelius kiekius pavojingų atliekų, pvz. asbestinio šiferio lakštus, turi vežti į Panevėžio regioninį atliekų sąvartyną.
Raginame gyventojus palaipsniui eiti tvarumo link ir pavojingomis atliekomis atsikratyti saugiai ir tinkamai, rinktis ekologiškus ir mažiau taršius namų apyvokos daiktus ir priemones. Norint išvengti problemų su buityje susidarančiomis pavojingomis atliekomis, rekomenduojame ieškoti alternatyvų ir naudoti mažiau toksiškus gaminius.
Gyventojai, norintys sužinoti, kaip teisingai tvarkyti pavojingas atliekas ir kur jas pristatyti, gali konsultuotis su bendrovės Klientų aptarnavimo skyriumi: tel. +370 60 7777 60, El. p.: uzsakymai@psa.lt .
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ inf.