Gyventojai, atsakingai rūšiuojantys susidarančias atliekas savo namuose, dažnai klausia: „Jeigu atskirai rūšiuojame plastiko, popieriaus ir stiklo pakuotes, taip pat atskirai rūšiuojame maisto ir virtuvės atliekas – kam dar reikalingas mišrių atliekų konteineris? Į jį nebelieka ką mesti.“ Atsakymas paprastas – mišrių komunalinių atliekų konteineris yra skirtas toms atliekoms, kurios lieka po rūšiavimo ir negali būti perdirbtos, panaudotos ar sukompostuotos. Tai svarbus elementas atliekų tvarkymo sistemoje, nes padeda užtikrinti, kad nepanaudojamos ir perdirbimui netinkamos atliekos būtų tinkamai pašalintos.
Kokios atliekos patenka į mišrių komunalinių atliekų konteinerį?
Mišrios komunalinės atliekos apima įvairias buityje susidarančias, sumaišytas atliekas, likusias po pirminio atliekų rūšiavimo, neatskirtas pagal rūšį ar pobūdį atliekų susidarymo vietoje. Į šį konteinerį reikia mesti asmens higienos reikmenis, tokius kaip sauskelnes, moterims skirtas higienos priemones, ausų ir dantų krapštukus, vatos diskelius, vienkartines kaukes, lateksines pirštines ir t.t. Taip pat, į šį atliekų surinkimo konteinerį turėtų keliauti ir popierinės atliekos, tokios kaip tualetinis popierius, servetėlės, popierinės nosinaitės, kurios jau buvo panaudotos ir yra nebetinkamos perdirbimui, bei riebalais ar kitomis medžiagomis suteptas popierius. Pabrėžtina, kad riebalais suteptas popierius gali keliauti į maisto ir virtuvės atliekų surinkimo konteinerį, pvz., virtuviniai popieriniai rankšluosčiai, picų dėžės ir pan. Šios atliekos priskiriamos biologinėms atliekoms, nes suyra.
Virtuvės atliekos ir kiti buitiniai daiktai
Virtuvėje maisto gamybos metu susidarančios atliekos, tokios kaip naudotas kepimo popierius, folija ar stipriai suteptos pakuotės, kurios negali būti perdirbamos, taip pat turi keliauti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Prie buitinių atliekų priskiriami dantų šepetėliai, skutimosi peiliukai, dulkių siurblių maišeliai, plastikiniai indeliai nuo vaistų ar kai kurių kosmetikos priemonių. Kosmetikos ir buitinės chemijos pakuotės, tokios kaip kvepalų buteliukai, dezodorantų talpos (jei jos nėra užpildytos slėginėmis dujomis) ir plaukų lakų pakuotės, taip pat yra tinkamos šiam konteineriui. Vaistų pakuotės, įskaitant plastikines ir popierines pakuotes nuo vaistų, gali būti išmetamos, tačiau nepanaudotus ar pasenusius vaistus reikia priduoti vaistinėse.
Ką dar galima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį?
Pelenai ir sąšlavos, tokie kaip atvėsę pelenai iš krosnių ar židinių bei smulkios šiukšlės susidarančios po grindų valymo, taip pat yra mišrių atliekų dalis. Be to, į šį konteinerį galima mesti įvairias el. skaitmenas, tokias kaip CD, DVD, LP diskai, plokštelės.
Ko negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį?
Labai svarbu žinoti, kad į mišrių komunalinių atliekų konteinerį negalima mesti pavojingų atliekų, tokių kaip baterijos, akumuliatoriai, dažų likučiai ar gyvsidabrio turinčios lempos. Taip pat, draudžiama išmesti elektros ir elektroninės įrangos atliekas, įskaitant televizorius, mobiliuosius telefonus ar buitinę techniką. Statybinės ir didelių gabaritų atliekos, tokios kaip baldai, čiužiniai ar remonto atliekos, taip pat turi būti pristatomos į specialias surinkimo vietas arba didelių gabaritų atliekų aikšteles. Maisto ir virtuvės atliekos turi būti išmetamos į specialius maisto ir virtuvės atliekų surinkimo konteinerius, nes jos gali būti perdirbamos ir naudojamos kompostui gaminti.
Kodėl svarbu rūšiuoti atliekas?
Rūšiuoti atliekas svarbu, nes tai padeda taupyti gamtos išteklius – rūšiuotos atliekos tampa naujomis žaliavomis, kurios gali būti perdirbtos į naujus produktus. Be to, mažėja aplinkos tarša, nes mažiau atliekų patenka į sąvartynus, sumažėja dirvožemio, oro ir vandens užterštumas.
Rūšiuojant atliekas mažėja šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, nes sumažėja iškastinio kuro naudojimas ir CO₂ išmetimas į aplinką. Atliekų rūšiavimas taip pat turi ir ekonominę naudą – mažesni atliekų šalinimo kaštai gyventojams ir savivaldybėms, o perdirbimo pramonėje sukuriama daugiau darbo vietų. Mažesnis atliekų kiekis sąvartynuose taip pat reiškia geresnę visuomenės sveikatą ir gyvenamąją aplinką.
Kaip prisidėti prie atliekų mažinimo?
Norint dar labiau prisidėti prie atliekų mažinimo, verta rinktis daugkartinius produktus vietoje vienkartinių, atsakingai planuoti pirkinius, kad būtų išvengta maisto švaistymo, naudoti pakartotinai ir taisyti sugedusius daiktus vietoje jų išmetimo. Taip pat galima dalyvauti bendruomenės renginiuose, skirtuose atliekų mažinimui ir perdirbimui.
Kartu galime sukurti švaresnę aplinką – dėkojame, kad atsakingai rūšiuojate atliekas!
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ inf., R. Ačerevičiaus nuotr.
