Pastaruoju metu daug kalbama apie netinkamai tvarkomų pakuočių ir ypatingai plastiko atliekų žalą gamtai. Bene 80% pagamintų plastiko gaminių vis dar gyvuoja mūsų aplinkoje ir sąvartynuose. Netinkamai išrūšiuotos plastiko atliekos aplinkoje suyra per šimtus metų, priklausomai nuo plastiko tipo bei jo irimo terpės. Pavyzdžiui, plastikinis butelis visiškai aplinkoje suyra net per 450 metų! AB „Panevėžio specialus autotransportas“ ragina visuomenę labiau atkreipti dėmesį į plastiko bei pakuočių atliekų rūšiavimą ir tai daryti atsakingai, tam kad atlikdami paprastus ir nesudėtingus žingsnius rūšiuojant prisidėtume prie sveikesnės ir švaresnės aplinkos kūrimo.
Žmonijos rykštė – mikroplastiko dalelės aplinkoje
Mikroplastikas – mažytės iki 5 mm skersmens (sezamo sėklos dydžio), smulkios plastiko dalelės, aptinkamos aplinkoje bei gyvuose organizmuose. Mokslininkai įvardija dvi mikroplastiko kategorijas: pirminį ir antrinį. Pirminis plastikas – skirtas komerciniam vartojimui: kosmetikai, trąšoms, buitinei chemijai ir t.t.. Kosmetikoje pirminis mikroplastikas naudojamas prausikliuose ir šveitikliuose (šveičiamosios ir valomosios mikrogranulės) bei kituose produktuose. Antrinio mikroplastiko dalelės susidaro irstant didesniems plastikiniams daiktams – pakuotėms, plastikiniams buteliams. Šį irimą skatina aplinkos veiksniai ir terpė kurioje jis gyvuoja: vėjas, ultravioletiniai spinduliai, vandenyno bangos.
Mikro ir nano plastiko dalelės, po plastikinių daiktų naudojimo vis dažniau aptinkamos natūraliose ekosistemose – jas pasisavina augalai ir gyvūnai. Į augalus šios plastiko dalelės patenka per šaknis lapus, gruntinius vandenis. Gyvūnai mikroplastiko daleles įsisavina maitindamiesi. Mokslininkų duomenis, mikroplastiko dalelių jau yra randama vaisiuose ir daržovėse, žuvyse ir net žmonių kraujyje! Žmogus besimaitindamas, suvalgo ir maiste esančias plastiko daleles, kurios, tikėtina, kad ilgainiui gali daryti neigiamą įtaką žmogaus organizmui.
Papasakojo, kur keliauja surinktos plastiko ir popieriaus atliekos
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ teikia komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugas. Iš gyventojų surinktos antrinės žaliavos (plastikas, popierius, stiklas, metalas), visų pirma, yra perduodamas tokių atliekų rūšiuotojams, kurie plastiko, stiklo, metalo ir kombinuotosios ir popieriaus bei kartono pakuotės atliekas, atskiria, perrūšiuoja, atrenka tinkamas panaudojimui ar perdirbimui. Atlikus šiuos žingsnius, toliau atliekos yra paruošiamos perdavimui galutiniams tvarkytojams panaudojimui ar perdirbimui.
Pakuočių atliekas rūšiuoja atsakingai
Visuomenėje yra išlikęs vis dar gajus mitas, kad atliekų surinkėjai suverčia visų konteinerių turinį į vieną krūvą ir rūšiuojantiems gyventojams tik dumia akis. Galime patikinti, kad bendrovėje į šiuos procesus žiūrima labai atsakingai ir skirtingų rūšių atliekos tarpusavyje nėra maišomos, jos yra renkamos atskiromis šiukšliavežėmis, kurios skirtos arba pakuočių atliekų surinkimui ir vyksta į tokių atliekų paruošėjo (rūšiuotojo) rūšiavimo patalpas, arba mišrioms komunalinėms atliekoms, kurios vyksta į UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras eksploatuojamo Panevėžio regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius ir juose yra perrūšiuojamos ir sutvarkomos galutinai. Taip pat, atskirai nuo kitų komunalinių atliekų surenkamos maisto ir virtuvės atliekos, tekstilės, didelių gabaritų, pavojingos, žaliosios ir kitos namų ūkiuose susidarančios komunalinės atliekos.
Keičiasi panevėžiečių atliekų rūšiavimo įpročiai
Atliekų tvarkytojai ir vežėjai, stebėdami panevėžiečių rūšiavimo įpročius, periodiškai atlieka atliekų konteinerių morfologijos ir užsipildymo lygio tyrimus. Stebint 2023 m. duomenis, galima pasidžiaugti, kad Panevėžio miesto gyventojai aktyviai rūšiuoja plastiko pakuočių atliekas. Per 2023 m. iš plastikui skirtų rūšiavimo konteinerių buvo surinkta 374,030 tonos atliekų, vidutiniškai po 31,169 tonos plastiko pakuočių atliekų per mėnesį.
Siekiant efektyviau vykdyti rūšiavimą, gyventojai turėtų labiau atkreipti dėmesį į tai, kaip turi būti rūšiuojamos plastiko atliekos, nes ne visos plastiko atliekos gali būti dedamos į plastikui skirtą atliekų rūšiavimo konteinerį. Kylant dvejonėms dėl tinkamo rūšiavimo, reikėtų vadovautis informaciniais lipdukais, esančiais ant atliekų konteinerių, pateikti užklausą bendrovės specialistams ar informaciją rasti viešose informavimo kanaluose. Labai svarbu prieš metant plastiko pakuotes į rūšiavimo konteinerį, jas suspausti ar išardyti, tam, kad jos užimtų mažiau vietos. Nesuspaustos pakuotės užimą vietą ir taip konteineris greičiau prisipildo.
Į plastiko pakuočių konteinerį galima mesti: butelius, visas plastikines maisto pakuotes, dėžutės, indeliai, buitinių priemonių tara, maišeliai, „TetraPak“ pakuotės, „Elopak“ (pieno, sulčių pakuotės), saldainių popieriukus, traškučių pakelius, gėrimų išsinešti puodeliai ir t.t.
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ inf. ir nuotr.